fbpx

הסתרת מידע והטעיה ברכישת כלי רכב אחרי תאונת דרכים או עם ליקויים

תחום הרכב בישראל כולל בתוכו העברה של מאות אלפי כלי רכב משומשים מידי שנה. העברות אלו מתבצעות לא פעם תוך הסתרה של ליקויים מול רוכש הרכב, מה שגורם למפח נפש לרבים ומביא אותם לפנות לעורך דין תביעות ביטוח ורכב על מנת שיוכלו לקבל פיצוי בגין אותה עוגמת נפש.

סביב נושא של מכירת וקנייה של רכב משומש מתבטאים חלק מעקרונות החוק והמשפט בישראל וזאת לצד מספר נקודות חשובות שעל כל מוכר וקונה להכיר.

הסתרת מידע במכירת רכב וחובת תום לב

עקרן בולט ומרכזי במשפט הישראלי נוגע לחובת תום לב. מקרים בהם מוכרי רכבים מסתירים באופן מכוון ליקויים בקיימים ברכב שלהם מהווה הדבר הפרה בוטה ממנה מסתייגים שופטי בית המשפט.

נושא חובת תום לב אף נידון בערכאות בית המשפט העליון. בעבר פסק אותו בית משפט כי לפעילות של הטעיה, כמו זו שחלה במעמד רכישה של רכב משומש, נעשית בשתי צורות עיקריות. דרך אחת מדברת על הצגת מצג שווא ובו פרטים שאינם תואמים את המצב כפי שהוא באמת ודרך נוספת שיש בה הטעיה במחדל – הטעיה ובה אי גילוי של פרטים במצבים בהם החוק מגדיר במפורש כי מדובר בפרטים שיש להציגם ולגלותם.

הסתרת מידע במכירת רכב – מהם הפרטים שעל מוכר הרכב לחשוף בפני הקונים?

הפרטים שעל המוכר להציג הם אותם פרטים שיש בהם להשפיע על קביעת שוויו של הרכב. פרטים אלו כוללים את כל התאונות שעבר הרכב, גם אם בעקבות אותה תאונה לא הייתה פגיעה שהובילה להורדת ערך הרכב.

חלק מהפרטים החשובים שעל המוכר להציג כוללים ליקויים וכשלים מכניים משמעותיים הנוגעים למנוע הרכב ולמערכת ההילוכים. בתוך כל על המוכר להציג קילומטראז' שהרכב עבר, כשבעבר התגלו מקרים ובהם מוכרי רכב פנו למוסכים אשר הצליחו להוביל למצג שווא של קילומטראז' נמוך יותר ממה שהרכב נסע בפועל.

לצד מוכר הרכב, קיימת אף חובה מצד המוסך המטפל להציג לקונה הפוטנציאלי את היסטוריית הטיפולים והתיקונים שבוצעו ברכב. מבחינת מידע מחברת הביטוח, ברגע שמדובר על רכב הנחשב עדיין כרכב חדש, יכול הרוכש הפוטנציאלי לבקש את פרטי חברת הביטוח ולקבל מהם את גיליון הרכב שבו אמורים להיות מפורטים מיידעים אודות תאונות בעבר.

מומלץ בעת רכישת הרכב לפנות למאגר הביטוח ולבדוק האם יש לרכב תביעות ביטוח, כאשר בדיקה פשוטה זו יכולה לגלות לכם מידע חשוב אודות העבר התאונתי של הרכב וזאת כמובן בנוסף לבדיקה של מכון רכב מוסמך.

חובת גילוי של סוחרי רכב

לצד אנשי פרטיים המעוניינים למכור את רכבם הפרטי, קיימת כמובן האפשרות לרכוש רכב משומש גם מסוחרי רכבים. המחוקק בישראל הטיל חובה מוגברת מצד סוחרי רכב וזאת באמצעות טופס גילוי נאות. טופס בו קיים פירוט על הפגיעות שהרכב עבר, קילומטראז' ועוד.

היכן מתבטא נושא הגילוי הנאות בחוק הישראלי?

ביטוי לנושא החשוב של גילו נאות, לבטח במכירה של רכב שאמור לשמש אותנו לנסיעה בטוחה בכביש, מקבל מקום במסגרת חוק הגנת הצרכן. חוק הקובע מפורשות כי יש לגלות לצרכן (במקרה זה רוכש הרכב) על כל פגם, איכות או תכונה ירודה של המוצר כשאלו מפחיתים בצורה משמעותית מערכו.

ברוב המקרים, הקביעה האם מידע מסוים נחשב למשמעותי בקביעת ערך הרכב מגיעה כמובן לפתחו של בית המשפט. כאן ביכולתם של עורכי הדין להבהיר בצורה שאיננה משתמעת לשני פנים כי מדובר בסיטואציה בה המוכר פעל באופן לא ראוי והסתיר פרטי מידע קריטיים הנוגעים לרכב. כאלו שהיו מביאים לכך ששווי הרכב היה נמוך יותר ולבטח להוביל את הרוכש להבין אולי כי מדובר ברכב שאינו בטיחותי שלא כדאי לרכוש.

רכשתי רכב ולא גילו לי פרטים מהותיים – מה לעשות?

במקרה שבו הרכב נרכש והתברר כי המוכר הסתיר מידע מהותי לגבי מצבו הכללי או המכני של הרכב או שלמשל, הסתיר את העובדה כי הרכב הוכרז לאובדן הלכה, מומלץ לקבל סיוע של עורך דין תביעות רכב, על מנת שיוכל לסייע בביטול עסקת המכר. ההמלצה היא לבצע בדיקה יסודית ומקיפה על ידי מכון בדיקת רכב חיצוני על מנת שיאבחן היטב את מצבו של הרכב בטרם רכישתו.

מה לעשות אם חתמתי על הסכם רכישת רכב או זכרון דברים וחתמתי על סעיף ויתור?

בתי המשפט הדנים בסוגיה זו, נוטים לבחון מהי המסכת העובדתית וההסכמות אליהם הגיעו הצדדים לעסקה ובין היתר יבחן בית המשפט, מהו המידע שאותו העביר המוכר לקונה בעת ביצוע העסקה. ככל ויתברר, כי המוכר גילה ומסר את כל המידע הרלוונטי בעת רכישת הרכב, הרי שסעיף הויתור ישחרר אותו מטענות של הפרת ההסכם. ואולם, ככל ולא נמסר מידע מהותי או ליקוי המשפיע על ערכו של הרכב, ביהמ"ש יכול להורות על ביטול ההסכם או השבת פיצויים לרוכש הרכב.

רכב חדש פגום עילת תביעה

במקרה של רכישת רכב מיבואן או חברת ליסניג ניתן להגיש תביעה כנגד היבואן או מוכר הרכב, זאת מאחר וקיימת אחריות יצרן. מי שרוכש רכב חדש מבקש להבטיח לעצמו "ראש שקט" ונסיעה בטוחה וללא תקלות וטיפולים במוסך לאורך תקופה ובמסגרת זו עליו לפנות ליבואן לטיפול הליקויים. במצב מסויימים ניתן אף לדרוש החלפה לכלי רכב אחר, מאחר ואין שום סיבה לרכוש רכב חדש ולקבל רכב פגום ובעל ליקויים רבים.

מצאתם עצמכם עם רכב יד שניה מלא בתקלות שהוסתרו מכם?במועד המכירה הסתירו מכם את העבר התאונתי של הרכב? פנו עוד היום וקבעו פגישה – עו"ד ששי לב, המוביל את המשרד, הינו בעל ניסיון עשיר ומגוון בתחום ומלווה את לקוחות המשרד להשגת הפיצוי המקסימלי.

 

* אין לראות באמור לעיל משום ייעוץ משפטי ו/או תחליף לייעוץ משפטי, אלא יש לראות בכתוב הסבר כללי בלבד ומומלץ להתייעץ עם עורך דין. קראו עוד בתקנון ותנאי השימוש באתר.

מחפשים עורך דין תביעות רכוש רכב לייצוג משפטי?

מלאו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

ששי לב עורך דין ומגשר
מוזמנים לפנות בווטסאפ לייעוץ און ליין
Call Now Button