fbpx

נהיגה ללא ביטוח חובה, צד ג' או מקיף לרכב - המשמעות המשפטית

אדם שמקבל רישיון נהיגה לרכב, רוכש רכב, חלות עליו הוצאות משמעותיות ואפילו מחויבות על פי חוק, כגון ביטוח חובה, ביטוח מקיף או ביטוח צד ג', אשר יגן עליו במקרה של תאונת דרכים מפגיעות בגוף וברכוש. יש לזכור, כי גם במצב כלכלי קשה, אסור לנהג לחשוב לרגע, שהוא יוכל לנהוג ללא ביטוח חובה וביטוח צד ג' (לכל הפחות). נהיגה ללא ביטוח עלולה להביא להשלכות מרחיקות לכת ומומלץ מאוד לנהוג עם ביטוח מתאים.

יש לדעת, מהן ההשלכות של נהיגה בלי ביטוח חובה, ביטוח מקיף או צד ג'. לא בכדי בחר המחוקק הפוליסת ביטוח לרכב, המחוקק להתערב ולחייב נהגים לרכוש ביטוח חובה. ראשית יש לזכור, כי רכב  מהווה סיכון בזמן הנהיגה, ויכול לפגוע במשתמשי הדרך, כגון הולכי רגל או נהגים אחרים. לפי פקודת ביטוח רכב מנועי תש"ל-1970, לכל כלי רכב מנועי, חייב להיות ביטוח חובה בתוקף. ביטוח החובה, מכסה את הולכי הרגל, הנוסעים ברכב, הנהג ונהגים אחרים מפני פגיעות גוף ונפש.

נהיגה ללא ביטוח חובה ברכב מהווה עבירה פלילית

על פי חוק, נהיגה ללא ביטוח חובה,מהווה עבירה פלילית, אר עשויה לגרור להליכים משפטיים ובתשלום של סכומים גבוהים. בתי המשפט לתעבורה,אף נוטים לשלול רישיון של נהג שלא ביטח את הרכב בביטוח חובה, לתקופות של שנה, כאמור בסעיף 36א לפקודת התעבורה, אלא אם כן ביהמ"ש לתעבורה הורה על פסילה לתקופה קצרה יותר, מנסיבות מיוחדות שיפרש בפסה"ד,תחילת הפסילה וחישוב תקופתה, יהיו במקרה זה לפי סעיף 42 לפקודת התעבורה.

יש לשים לב, כי ביטוח חובה מכסה רק פגיעות גוף ולא פגיעות רכוש, אשר עשויות להסתכם בסכומים גבוהים, במידה והנהג היה מבוטח רק בביטוח חובה ולא בביטוח צד ג'. זו הסיבה, כי נהגים רבים מודעים להשלכות של נהיגה בלי ביטוח חובה, מקיף או צד ג'. מי שיש לו רכב חדיש יותר, והוא מכוסה בביטוח מקיף, הביטוח מכסה גם את ביטוח החובה וגם את ביטוח צד ג' וכן נזק לרכב, אם נגנב, הושחת, נהרס בתאונת דרכים ועוד.

הנפקות המשפטית של נהג שלא מבוטח בביטוח חובה

במידה ונהג, לא היה מבוטח בביטוח חובה, כאשר היה מעורב בתאונת דרכים שהיו בה פגיעות בגוף, הוא יוכל לתבוע את חברת קרנית (קרו לפיצוי נפגעים מתאונות דרכים). חברת הביטוח קרנית, מאפשרת פיצוי על פגיעות גוף בלבד, ממש כמו הכיסוי של פוליסת ביטוח חובה. מי שתאונת הדרכים, פגעה ברכושו, או שנגרם לנהג נזק שאינו גופני, יכול לתבוע את הנהג הפוגע באופן ישיר. חברת קרנית, תתבע את הנהג הפוגע תביעת שיפוי, כך שהוא יצטרך להחזיר את הכספים ששילמה חברת קרנית. ישנם גם מקרים, שאר בהם הנהג כן יהיה זכאי לקבל פיצוי מחברת הביטוח קרנית, רק אם הרכב שנהג בו, לא היה שייך לו וכן, הוא יצליח להוכיח, כי הוא לא ידע שהרכב היה מבוטח בביטוח חובה.

ההשלכות של נהג חדש או נהג צעיר שנוהג ללא ביטוח

חוק זה של נהיגה ללא ביטוח חובה, חמור מאוד לנהגים חדשים או צעירים, אשר מבצעים עבירות תעבורה למיניהן. נהג צעיר או נהג חדש, אשר יורשע בעבירה של נהיגה ללא ביטוח חובה, רישיונו יישלל והוא יצטרך לעבור מחדש בחינת תיאוריה ומבחן נהיגה מעשי. במידה ונהג חדש או נהג צעיר נשלל רישיונו בגלל שגרם לפגיעת גוף, עקב תאונת דרכים  יצטרך לעבור בדיקות רפואיות במרב"ד (המכון הרפואי לבטיחות בדרכים). בנוסף, ביטוח לנהג חדש או צעיר אינם מבוטחים בביטוח מיוחד, והם נקלעים לתאונת דרכים, חברת הביטוח לא תשלם לפי כיסוי הפוליסה או שהיא עשויה לשלם באופן חלקי בלבד.

הלכת פיקאלי – כיסוי ביטוחי

כאשר רוכשים פוליסת ביטוח מקיף לרכב או פוליסה לצד ג', יש לשים לב היטב לתנאי הפוליסה והחריגים לה, היות וכבר היו תקדימים משפטיים כגון "הלכת פיקאלי", כאשר למעשה  לא כל נהג יכול לנהוג ברכב וישנם סעיפים בפוליסה שרבים לא שמים לב להם, כגון גיל מינימאלי של הנהג. ביהמ"ש העליון ברע"א 9849/17 ודיון נוסף דנ"א 5325/19, דן בתביעה שבה רכב של זוג היה מבוטח בביטוח מקיף, אך העובד של אחד מבן הזוג, לקח את הרכב לסידור קרוב לאזור בו התגורר בעל הרכב וברשותו, הנהג היה בן 23 במועד התאונה, כאשר בפוליסה שהופקה, קיים סעיף אשר מקנה כיסוי ביטוחי רק לנהגים מעל גיל 30. ביהמ"ש העליון קבע בפסק הדין, כי אין כיסוי ביטוחי וחברת הביטוח לא פיצתה את בעל הפוליסה, מאחר ורק מי שעומד בתנאים רשאי לנהוג ברכב. על כן, חשוב במיוחד בעת רכישת פוליסה, להתייחס לגיל הנהג וותק הנהיגה שלו, כדי שיהיו מכוסים בפוליסה בעת מקרה ביטוח.

רכשת פוליסת ביטוח חובה ולא רכשת פוליסת ביטוח צד ג'? – כל ההשלכות

אמנם בניגוד לביטוח חובה, אין חובה לרכוש ביטוח צד ג', למשל נהיגה עם פוליסת ביטוח חובה בלבד היא בהחלט אפשרית, אך כל נהג חייב דעת מה הנזק הכלכלי של אי רכישת פוליסת ביטוח צד ג'. נזקי רכוש, עשויים להסתכם בסכומים גבוהים מאוד של כסף כך שמסתבר בסופו של דבר שהנהג עשה טעות יקרה מאוד.

היום המודעות של נהיגה בלי ביטוח חובה, מקיף או צד ג' רק גוברת וכן בגלל פעולות האכיפה שרק הוגברו  בשנים  האחרונות. על נהגים להיות ערניים, לכל הקשור לרכישת פוליסת ביטוח חובה וביטוח צד ג' מסתבר, כי נהגים שוכחים לבדוק את פגות התוקף של הביטוחים הבסיסיים והחשובים הללו, כך שלא אחת, קרה כי  נהג נתפס עם ביטוח חובה וצד ג' שפג תוקפו והוא אפילו לא שם לב לכך.

במקרה של נהיגה בלי ביטוח חובה, מקיף או צד ג',יש לפנות מיד לעורך דין תביעות ביטוח הבקיא בתחום, כך שתוכלו לקבל ייעוץ וייצוג הולם, מה שיקל בעונשכם במידה משמעותית.

עו"ד נזקי תאונות דרכים – ששי לב, המוביל את המשרד, הינו בעל ניסיון עשיר ומגוון בתחום ומלווה את לקוחות המשרד להשגת הפיצוי המקסימלי.

* אין לראות באמור לעיל משום ייעוץ משפטי ו/או תחליף לייעוץ משפטי, אלא יש לראות בכתוב הסבר כללי בלבד ומומלץ להתייעץ עם עורך דין. קראו עוד בתקנון ותנאי השימוש באתר.

מחפשים עורך דין תביעות ביטוח לייצוג משפטי?
מלאו פרטים ונחזור אליכם בהקדם
ששי לב עורך דין ומגשר
מוזמנים לפנות בווטסאפ לייעוץ און ליין
Call Now Button