fbpx

חוות דעת מומחה בתביעת רכוש לנזקי דירה או עסק

חוות דעת מומחה בתביעת רכוש לנזקי דירה או עסק

כאשר מבוטח, בעל פוליסה עובר אירוע ביטוחי, מרגע האירוע ועד לקבלת הפיצוי בגין הנזק שנגרם לו, חייב לעבור תהליך מסודר של הערכת שמאי בהגישו תביעה לפוליסה. נזקים קורים לרכוש, אך לא כולם מסוגים להתמודד מול חברות הביטוח. הליך זה, כאשר מנהלים אותו נכון באמצעות עו”ד נזקי רכוש, חוסך עוגמת נפש וכן, אף מזרז את הליך התביעה מול חברות הביטוח. מומלץ שלא להמתין לטלפון של שמאי הביטוח, אלא פשוט להשיג את מספר הטלפון ולהתקשר אליו. בקשו ממנו את רשימת המסמכים שעליכם להכין. כמו כן, שאלו את השמאי  אם אתם רשאים, או יכולים להתחיל בתיקון.

מה תפקידו של שמאי רכוש?

השמאי יגיע אליכם, ירשום את נסיבות המקרה ואף יבקש את חתימתכם לגבי הרשימות שערך השמאי יבדוק לפי הממצאים, אם גרסתכם מתאימה. השמאי מגיע עם מצלמה ואף יבצע את המדידות לפי הצורך. כמו כן, יבדוק השמאי את ההגנות הדרושות בנכס, כגון: אזעקה, מצלמות אבטחה וכדומה. פרטים אלה חשובים, משום שישנן הגנות שהמבוטחים חייבים להתקין כאמצעי הגיבוי של חברת הביטוח. השמאי בודק את הנסיבות, על מנת לדעת אם חברת הביטוח, אכן אמורה לשאת באחריות (שאלת האחריות). למשל, אם הנזק נגרם באחריותו של המבוטח, כגון גורם שאינו נכלל בחוזה הביטוח (צד ג’). השמאי יבדוק אם קיים סיכוי לתביעה נגד גורם הנזק.

מה ידרוש מכם שמאי מטעם חברת הביטוח?

כל שמאי מחברת הביטוח, ידרוש קבלות וחשבניות של פריטים מהרכוש שניזוק או נגנב, על מנת שיוכל להעריך את השווי והנזק שנגרם למבוטחים, במקרה של גניבה או שריפה. מומלץ לשמור כל קבלה או חשבונית, כאשר אתם רוכשים פריטים שונים ולהצהיר עליהם בפוליסת הביטוח, במקרה של אובדן, כגון שריפה או גניבה.

סכום הביטוח נמוך? ביטוח חסר? – מה עושים?

במידה וסכום הביטוח נמוך מדי, אתם עשויים למצוא עצמכם במצב של “ביטוח חסר”. במידה וזה המקרה שלכם, חברת הביטוח תישא באחריות רק בחלק היחסי של הנזק, בחלק היחסי בין סכום הביטוח שרשום בפוליסה לשוויו הממשי  של הרכוש. חברת הביטוח תהיה מעוניינת לוודא, אם כדאי לה להמשיך ולבטח את הרכוש שניזוק וכיצד ניתן יהיה למנוע נזק דומה. השמאי ישתתף בדעת המבוטחים ואת שיתוף פעולתם. ייתכן והשמאי יצטרך לערב מומחים נוספים לבדיקות אחרות כמו למשל: חוקר שריפות, מומחה למערכות אזעקה, מהנדס, רואה חשבון ועוד.

ההבדל בין שמאים של שני הצדדים לבין שמאי של ביהמ”ש

מבוטחים רבים, מעוניינים לשכור שמאי מטעמם, על מנת שיציג תמונה אמיתית של הנזק אשר נגרם לרכושם. לעיתים שמאי מטעם חברת הביטוח, לא תמיד יציג את התמונה האמיתית, כך שחברת הביטוח תשלם פחות פיצויים, או שלא תשלם בכלל, כך שהיא תחסוך בהוצאות. במקרה וטענות הצדדים הם פערים ניכרים בתמונת המצב ולכן, יש לפנות לגורם בלתי תלוי שביהמ”ש ממנה, כאשר גורם זה אינו שייך למי מהצדדים ויכול לתת את התמונה האמיתית של הנזק שנגרם לרכוש ואת האומדן  המדויק.

למשל אם קיימים פערים בין חוות הדעת של השמאים משני הצדדים, השופט אינו שמאי מקרקעין ואינו מהנדס ולכן, עליו לקבל חוות דעת אובייקטיבית של מומחה בלתי תלוי וכן, את ירידת הערך של הרכוש או הנכס ולכן, בתי המשפט ממנים מומחה בלתי תלוי שהוא השמאי שיגיע מטעמו. אם נתקלתם בבעיה בתביעה, מתקשים מול חברת הביטוח, מומלץ תמיד לפנות אל עו”ד המתמחה בדיני ביטוח, אשר נחל הצלחות רבות בתביעות מול חברות הביטוח, כך שיוכל לייעץ לכם ולייצג אתכם בתביעה.

עו”ד ששי לב, המוביל את המשרד, הינו בעל ניסיון עשיר ומגוון בתחום ומלווה את לקוחות המשרד להשגת הפיצוי המקסימלי.

 

* אין לראות באמור לעיל משום ייעוץ משפטי ו/או תחליף לייעוץ משפטי, אלא יש לראות בכתוב הסבר כללי בלבד ומומלץ להתייעץ עם עורך דין. קראו עוד בתקנון ותנאי השימוש באתר.

ששי לב עורך דין
ששי לב עורך דין

עו"ד ששי לב הינו מוסמך במשפטים בהצטיינות מאוניבריסטת תל אביב כן בעל תארים מתקדמים במנהל עסקים. השילוב של הניסיון המקצועי לצד הידע האקדמי מקנים לעו"ד לב את מלוא המיומניוות הנדרשות בניהול הליך משפטי והדבר בא לידי ביטוי בהישגים ובתוצאות לטובת הלקוחות.

ששי לב עורך דין
ששי לב עורך דין

עו"ד ששי לב הינו מוסמך במשפטים בהצטיינות מאוניבריסטת תל אביב כן בעל תארים מתקדמים במנהל עסקים. השילוב של הניסיון המקצועי לצד הידע האקדמי מקנים לעו"ד לב את מלוא המיומניוות הנדרשות בניהול הליך משפטי והדבר בא לידי ביטוי בהישגים ובתוצאות לטובת הלקוחות.

מאמרים קשורים:

שיחת ייעוץ עם עורך דין להערכת סיכויי התביעה

לתיאום שיחת ייעוץ ללא התחייבות

תוכן העניינים:

לקוחות ממליצים

המידע סייע לכם? שתפו!

המשרד מספק שירותי ייצוג משפטי בכל רחבי הארץ.

אנחנו פה להילחם עבורכם!
ייעוץ ראשוני והערכת שווי התביעה

לתיאום פגישת ייעוץ ללא התחייבות>>>

ששי לב עוד