משרד בוטיק המייצג בתביעות ביטוח,
תביעות נזיקין וליטיגציה מסחרית.
הבחירה שלך להצלחה מתחילה כאן!

תדלוק שגוי ברכב האם יש כיסוי ביטוחי?

תדלוק שגוי ברכב האם יש כיסוי ביטוחי?

תדלוק שגוי ברכב הוא אירוע נפוץ יותר מכפי שחושבים, ועלול להוביל לנזקים משמעותיים הן לרכב והן לכיס. מאמר זה ידון בשאלת הכיסוי הביטוחי במקרים של תדלוק שגוי. במאמר זה תמצאו מידע חשוב שיעזור לכם להבין את זכויותיכם במקרה של תדלוק שגוי, ולמנוע הפסדים כספיים מיותרים.

תדלוק שגוי: טעות קטנה, נזק גדול

תדלוק שגוי ברכב הוא תופעה נפוצה יותר מכפי שנדמה. נתונים סטטיסטיים מצביעים על אלפי מקרים כאלה מדי שנה בישראל, וגורמים לנזקים כספיים אדירים, הן לנהגים והן לחברות הביטוח.

הנזק הנגרם כתוצאה מתדלוק שגוי יכול להיות משמעותי. במקרים קלים, ייתכן שהרכב פשוט לא יתניע. במקרים חמורים יותר, ייתכן שהמנוע יינזק קשות ואף ייהרס לחלוטין, דבר שעלול להוביל להוצאות תיקון גבוהות ואף להשבתת הרכב לזמן ממושך.

התופעה מעוררת שאלות משפטיות רבות בנוגע לכיסוי ביטוחי. האם תדלוק שגוי נחשב “תאונה” בהקשר של ביטוח רכב? האם חברות הביטוח חייבות לפצות את המבוטחים במקרים כאלה?

הפסיקה בנושא תדלוק שגוי אינה אחידה. פסקי דין שונים הגיעו למסקנות שונות, תוך שימוש בפרשנויות שונות למושג “תאונה”. כתוצאה מכך, קיימת אי-ודאות משפטית בנוגע לזכויותיהם של המבוטחים.

תנאי פוליסת ביטוח רכב סטנדרטית ותדלוק שגוי

כפי שהוזכר קודם לכן, פוליסות ביטוח רכב סטנדרטיות מגדירות “תאונה” כאירוע פתאומי ולא צפוי שגורם לנזק לרכב. עם זאת, פוליסות אלו עשויות לכלול סעיפים ספציפיים המתייחסים לתדלוק שגוי, וקובעים האם אירוע כזה נחשב “תאונה” לצורך קבלת פיצויים.

ניתוח סעיפים אלו מעלה מספר נקודות עיקריות:

 • החרגות: פוליסות רבות כוללות סעיף המוציא מכלל כיסוי מקרים של נזק שנגרם כתוצאה מרשלנות גסה או התנהגות זדונית של המבוטח. תדלוק שגוי עשוי להיחשב כרשלנות גסה, ובמקרים כאלה חברת הביטוח עלולה לדחות את התביעה.
 • הגדרת “תאונה”: פוליסות מסוימות מגדירות “תאונה” כאירוע שנגרם כתוצאה מגורם חיצוני. במקרים אלו, תדלוק שגוי, שכן הוא נגרם על ידי המבוטח עצמו, עשוי לא להיחשב כ”תאונה”.
 • הוכחת קשר סיבתי: גם אם תדלוק שגוי אינו מוחרג באופן מפורש מהפוליסה, חברת הביטוח עשויה לטעון שאין קשר סיבתי בין התדלוק השגוי לבין הנזק שנגרם לרכב. לדוגמה, חברת הביטוח עשויה לטעון שהנזק נגרם כתוצאה מפגם טכני קודם ברכב.

חשיבות בחינת תנאי הפוליסה

לאור ההבדלים בין פוליסות ביטוח שונות, חשוב לקרוא את תנאי הפוליסה בקפידה לפני רכישת ביטוח רכב. יש לשים לב במיוחד לסעיפים המתייחסים לתדלוק שגוי, ולוודא שהפוליסה מעניקה את הכיסוי הביטוחי הרצוי.

במקרה של תדלוק שגוי, מומלץ להתייעץ עם עורך דין מומחה בתחום ביטוח רכב, שיבחן את תנאי הפוליסה ויסייע לכם למצות את זכויותיכם.

תפקידו של עורך דין תביעת ביטוח במקרה של תדלוק שגוי

תדלוק שגוי עלול להוביל לתהליך מורכב מול חברת הביטוח. במקרים רבים, חברות הביטוח ינסו לדחות את התביעה או להפחית את סכום הפיצויים. במצבים אלו, עורך דין מומחה בתחום ביטוח רכב יכול לסייע לכם רבות במימוש זכויותיכם.

הדרכה בנוגע למימוש זכויות המבוטח

עורך דין יסביר לכם את תנאי פוליסת הביטוח שלכם ויעזור לכם להבין את זכויותיכם. הוא ינחה אתכם כיצד לתעד את הנזק שנגרם לרכב, אילו ראיות יש לאסוף ואיך להגיש תביעה בצורה נכונה ומקצועית.

סיוע בהגשת תביעה חברת הביטוח

עורך דין יכין עבורכם את כתב התביעה ויפעל מול חברת הביטוח בשמכם. הוא ידאג שהתביעה תהיה מנוסחת בצורה נכונה ותכלול את כל הראיות והטיעונים הדרושים.

מה קבעו בתי משפט בפסקי דין בנושא תדלוק שגוי:

בתיק ת”א 38974-10-12 סולטן נ’ אליהו חב’ לביטוח בע”מ פסק ביהמ”ש, כי אירוע הנזק שהתרחש לרכבו של התובע, הוא מקרה ביטוח שמכוסה בפוליסה, ומכאן חובת הנתבעת לפצות את התובע (המבוטח) בגין נזקו.

בית המשפט קבע כי תדלוק בדלק תקול אכן מהווה “תאונה מכל סוג שהוא” לפי תנאי הפוליסה, ומכאן חובת חברת הביטוח לפצות את המבוטח בגין הנזק שנגרם לרכבו.

נימוקי בית המשפט:

 • התממשות הנזק הייתה פתאומית, לא מתוכננת וללא כל התראה מוקדמת.
 • מדובר ב”תאונה” בלתי צפויה ומפתיעה.
 • הגדרת “תאונה מכל סוג שהוא” בפוליסה רחבה ולא צומצמה.
 • במקרה של מחלוקת פרשנית, יש לפרש את תנאי הפוליסה באופן שלא יכשיל את ציבור המבוטחים.

בתביעה בבית משפט לתביעות קטנות הליך ת”ק 44639-10-18 שמואל נ’ כלל חברה לביטוח בע”מ, בית המשפט קיבל את תביעת המבוטח וקבע מספר קביעות עקרוניות:

 1. תדלוק בדלק תקול (מקולקל, מזוהם או מהול) מהווה אירוע תאונתי שמכוסה בפוליסת הביטוח.
 2. אירוע הנזק שנגרם לרכב כתוצאה מתדלוק בדלק תקול מחייב את חברת הביטוח לפצות את המבוטח.
 3. אין צורך לצרף את חברת הדלק להליך משפטי זה, וחברת הביטוח צריכה לפצות את המבוטח באופן ישיר.
 4. בירור שאלת הרשלנות של חברת הדלק ייעשה בהליך נפרד בין חברת הביטוח לחברת הדלק.

תדלוק שגוי ונסיעה לאחר מכן נחשבים “תאונה מכל סוג שהוא”

38974-10-12 סולטן  נגד אליהו חברה לביטוח, בית המשפט קבע כי תדלוק שגוי של רכב ונסיעה לאחר מכן נחשבים “תאונה מכל סוג שהוא” לפי פוליסת הביטוח התקנית.

הנימוקים העיקריים לפסק הדין:

 • המונח “תאונה מכל סוג שהוא” רחב וכוללני: ביטוי זה מורכב משני אלמנטים: “תאונה” ו”כל סוג שהוא”.
 • רשלנות המבוטח אינה שוללת את היות הנזק פרי אירוע תאונתי: תאונה מוגדרת כאירוע בלתי מתוכנן, בלתי צפוי, ישיר ופתאומי.
 • התדלוק השגוי במקרה זה היה בלתי מתוכנן, בלתי צפוי, ישיר ופתאומי: יסוד הפתאומיות הוגמש בפסיקה על מנת להגשים את תכלית החקיקה.
 • פוליסת הביטוח התקנית נועדה לחול גם במקרים של רשלנות המבוטח: אין הבדל בין נזק שנגרם כתוצאה מנהיגה לא נכונה לבין נזק שנגרם כתוצאה מתדלוק שגוי.
 • פרשנות הפוליסה תעשה כנגד מנסחה: יש לכבד את ציפיותיו הסבירות של המבוטח ולתמוך בזכאותו.
 • במקרה זה, רק פרשנות המכירה בכך שהתממש הסיכון אותו נועדה הפוליסה לבטח מגשימה את התכלית האובייקטיבית שלה.

הערה: פסק הדין מתייחס לפוליסת ביטוח תקנית. ייתכן שפוליסות ביטוח אחרות יפרשו את המונח “תאונה מכל סוג שהוא” באופן שונה.

5 המלצות של עורך דין תביעות ביטוח רכב בנושא תדלוק שגוי:

1. בדקו את פוליסת הביטוח:

הצעד הראשון הוא לבדוק את תנאי פוליסת הביטוח שלכם. ודאו שהפוליסה כוללת כיסוי לנזקים כתוצאה מתדלוק שגוי. שימו לב לסעיפים ספציפיים המתייחסים לתדלוק שגוי, כמו גם לסעיפים כלליים יותר העוסקים ב”תאונה” או “נזק לרכב”.

2. דווחו לחברת הביטוח בהקדם:

אם ביצעתם תדלוק שגוי, דווחו לחברת הביטוח בהקדם האפשרי. ודאו שאתם מדווחים על כל נסיבות האירוע, כולל סוג הדלק שדלקתם בו, סוג הרכב, תאריך ושעת האירוע, ותחנת הדלק בה התדלקתם.

3. שמרו את כל התיעוד:

שמרו את כל הקבלות והמסמכים הקשורים לתדלוק, לתיקון הרכב ולכל הוצאה אחרת הקשורה לאירוע. תיעוד זה יסייע לכם להוכיח את הנזק שנגרם לכם ולקבל פיצויים מחברת הביטוח.

4. פעלו בהתאם להנחיות חברת הביטוח:

חברת הביטוח עשויה להנחות אתכם לגבי הדרך בה עליכם לפעול לאחר תדלוק שגוי. הקפידו לפעול לפי ההנחיות כדי להקל על תהליך קבלת הפיצויים.

5. שקלו להיעזר בעורך דין:

אם חברת הביטוח דוחה את תביעתכם או מציעה לכם פיצויים נמוכים, ייתכן שתרצו להיעזר בעורך דין המתמחה בתביעות ביטוח רכב. עורך דין יוכל לסייע לכם להבין את זכויותיכם, להגיש תביעה נכונה ולקבל את הפיצויים המגיעים לכם.

 סיכום

תדלוק שגוי ברכב עלול להוביל לנזקים משמעותיים ולתביעות ביטוח מורכבות. הבנה נכונה של תנאי הפוליסה, יחד עם מודעות וטיפול מקצועי, יכולים לסייע לכם למנוע נזק ולממש את זכויותיכם במקרה הצורך ולזכות בתגמולי ביטוח תוך מיצוי מלוא הזכויות המשפטיות להם הינכם זכאים מכוח הדין והפסיקה.

עו”ד ששי לב, המוביל את המשרד, הינו בעל ניסיון עשיר ומגוון בתחום ומלווה את לקוחות המשרד להשגת הפיצוי המקסימלי.

 

* אין לראות באמור לעיל משום ייעוץ משפטי ו/או תחליף לייעוץ משפטי, אלא יש לראות בכתוב הסבר כללי בלבד ומומלץ להתייעץ עם עורך דין. קראו עוד תקנון ותנאי שימוש באתר.

 

ששי לב עורך דין
ששי לב עורך דין

עו"ד ששי לב הינו מוסמך במשפטים בהצטיינות מאוניבריסטת תל אביב כן בעל תארים מתקדמים במנהל עסקים. השילוב של הניסיון המקצועי לצד הידע האקדמי מקנים לעו"ד לב את מלוא המיומניוות הנדרשות בניהול הליך משפטי והדבר בא לידי ביטוי בהישגים ובתוצאות לטובת הלקוחות.

ששי לב עורך דין
ששי לב עורך דין

עו"ד ששי לב הינו מוסמך במשפטים בהצטיינות מאוניבריסטת תל אביב כן בעל תארים מתקדמים במנהל עסקים. השילוב של הניסיון המקצועי לצד הידע האקדמי מקנים לעו"ד לב את מלוא המיומניוות הנדרשות בניהול הליך משפטי והדבר בא לידי ביטוי בהישגים ובתוצאות לטובת הלקוחות.

מאמרים קשורים:

שיחת ייעוץ עם עורך דין להערכת סיכויי התביעה

לתיאום שיחת ייעוץ ללא התחייבות

תוכן העניינים:

לקוחות ממליצים

המידע סייע לכם? שתפו!

המשרד מספק שירותי ייצוג משפטי בכל רחבי הארץ.

אנחנו פה להילחם עבורכם!